وضعیت کاربر: میهمان  
نگاهی به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط

پریسا قدیانی

کارشناس واحد تأمین مالی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان‌آتی

 

ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه نشان از رشد و معرفی آنها در سطح کشور است. ورود به بازار سرمایه از جمله اهداف شرکت‌ها محسوب می‌شود که فرابورس به‌عنوان یکی از بازارها، امکان ورود سریع شرکت‌ها به بازار و بهره‌مند شدن آنها از مزایای آن را فراهم می‌آورد. شرکت فرابورس ایران با راه‌اندازی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) امکان حضور شرکت‌های کوچک را برای برخورداری از مزایای بازار سرمایه فراهم کرده است. این بازار جدید موجب افزایش فرصت شکوفایی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق اتصال به زنجیره‌های عرضه داخلی و خارجی می‌شود و مواردی همچون افزایش امکان صادرات محصولات و خدمات این شرکت‌ها را فراهم می‌کند.

در مطالعات صورت گرفته در بورس‌های پیشرفته دنیا مانند انگلستان و آمریکا، نگاه مثبتی نسبت به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط وجود دارد و به خوبی از ظرفیت بالای بازار سرمایه برای تأمین مالی و رشد شرکت‌های کوچک و متوسط استفاده شده‌است. با ورود شرکت‌های کوچک و متوسط به این بازار مشکل سهم اندک آنها در تولید ناخالص داخلی که به دلیل میزان سرمایه‌گذاری اندک در این بخش بوده، رفع خواهد شد. پذیرش شرکت‌ها در این بازار موجب تجهیز پس‌اندازها و منابع مالی برای طرح‌های توسعه­ای می‌شود و جلوگیری از رشد معوقات بانکی و نیز رشد و توسعه اقتصاد کشور را به دنبال دارد و علاوه‌بر این، موجبات ارزیابی بهتر عملکرد مدیریت شرکت، بهبود ساختار مالی و اقتصادی و سلامت شرکت را فراهم می‌کند.

در ایران با وجود اینکه بیش از 95 درصد کل واحدهای تولیدی در گروه صنایع کوچک و متوسط قرار می‌گیرند، اما سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی و ایجاد ارزش افزوده کسب نکرده‌اند و از کمبودهای شدیدی رنج می‌برند. به‌نظر می‌رسد کاهش موقعیت و مزیت بنگاه‌های کوچک و متوسط نسبت به صنایع بزرگ، متاثر از عوامل درون‌بنگاهی و برون‌بنگاهی متعددی باشد.

تأمین مالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان ایرانی به‌ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط است. از دیگر موانع موجود در توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توان به مواردی همچون ضعف ساختارهای حاکمیت شرکتی و فقدان ساز و کارهای نظارتی، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات و خرید مواد اولیه در مقیاس‌های کم که به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود، اشاره کرد که این موارد از جمله دلایل تعطیلی این صنایع به شمار می‌رود. با ورود شرکت‌ها به این بازار علاوه‌بر رفع بسیاری از مشکلات فوق و امکان تأمین مالی میان‌مدت و بلند‌مدت آنها، زمینه‌های لازم برای ادامه حیات در این شرکت‌ها فراهم می‌شود ضمن اینکه فرصت‌های کارآفرینی فراوانی ایجاد می‌کند که توسعه متوازن و پایدار بخش تولید و صنعت کشور را نیز به‌همراه خواهد داشت.

شایان ذکر است، شرایطی که برای پذیرش شرکت‌ها در بازار SME در نظر گرفته شده نسبت به سایر بازارها مانند بازار اول و دوم روان‌تر شده و به گونه‌ای است که بسیاری از شرکت‌ها قادرند با احراز حداقل شرایط و در کوتاه‌ترین زمان در این بازار پذیرش شوند، و با کسب استانداردهای لازم به‌راحتی می‌توانند فرصت ارتقا به سایر بازارها را کسب کنند. مواردی از قبیل وجود محدودیت در سمت تقاضا برای خرید سهام  شرکت‌های SME، نداشتن محدودیت حجمی و دامنه نوسان و در نتیجه متفاوت بودن شیوه معاملات، آنها را با سایر بازارها متمایز می‌کند. همچنین حداقل سرمایه برای پذیرش در بازار اصلی فرابورس 10میلیارد تومان است در حالی‌که برای حمایت از شرکت‌های کوچک و دانش‌بنیان این مبلغ 100میلیون تومان در نظر گرفته شده‌است.

شرکت‌های تازه تأسیس و شرکت‌هایی که دارای سهام ممتاز هستند نیز قابلیت پذیرش در بازار SME را دارند در حالی‌که این امر در سایر بازارها ممکن نیست.

لازم به ذکر است که خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط صرفا توسط کلیه اشخاص حقوقی، سرمایه‌گذاران نهادی (شامل بانک‌ها و بیمه‌ها، هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق بازنشستگی، شرکت تامین سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، هرشخص حقیقی یا حقوقی که بیش از 5درصد یا بیش از 5میلیارد ریال از ارزش اسمی اوراق بهادار در دست انتشار ناشر را خریداری کند، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی، شرکت‌های دولتی، اعضای هیات مدیره و مدیران ناشر یا اشخاصی که کارکرد مشابه دارند)، امکان‌پذیر است.

همچنین خرید حق تقدم سهام صرفا توسط خریدارانی که در این دو گروه قرار دارند، مجاز است. تمام اشخاص مالک سهام و حق تقدم خرید سهام پذیرفته شده در بازار SME می‌توانند با رعایت مقررات مربوطه سهام و حق تقدم سهام خود را بفروشند.

شرکت‌های دانش‌بنیانی که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأییدیه دانش‌بنیان بودن را دریافت کرده‌اند می‌توانند در تابلویی که برای این شرکت‌ها طراحی شده وارد این بازار شوند، ضمن آنکه لازم است حداقل یک‌سال از زمان تأسیس شرکت متقاضی سپری شده باشد. بنابراین شرکت‌های قبل از بهره‌برداری در صورت وجود برنامه مدون تکمیل پروژه و آغاز فعالیت، قابلیت ارائه درخواست پذیرش در این بازار را دارند.

تاريخ تنظيم: شنبه 5 اسفند ماه 1396
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»