وضعیت کاربر: میهمان 
پنجشنبه 31 خرداد ماه 1397
Thursday, June 21, 2018 
فولاد مبارکه اصفهان اعتصاب کارکنان را تأیید نکرد
تجمع اعتراض آمیز مستمری بگیران، امروز مقابل درب مجلس


بورس نیوز: کمبود وجوه صندوق بازنشستگی فولاد و ناتوانی آن از انجام تعهدات، پس از واگذاری شرکت های بزرگ فولاد سازی کشور از جمله فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان در بورس، باعث شده تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین نقدینگی این صندوق به درآمد شرکت هایی چنگ اندازد که با خصوصی سازی آنها در گذشته و انتقال مالکیت آنها به بخش خصوصی، هر گونه پرداخت خارج از اتفاق نظر سهامداران توجیه پذیر نبوده و باید برای عملکرد خود پاسخگو باشند
صبح امروز، سه شنبه جمعی از مستمری بگیران موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در اعتراض به قطع حقوق و مزایای چندین ماهه خود مقابل درب اصلی مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران تجمع و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشت خود شده اند.

 پیش از این نیز جمعی از اعضای این صندوق مقابل مجلس تجمع اعتراض آمیزی را برگزار و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی نمایندگان خانه ملت شده بودند که به دلیل همزمانی آن با تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس واشغال چند ساعته آن، چندان مورد توجه رسانه ها و نهادهای مرتبط با این موضوع قرار نگرفت.

در عین حال برخی شایعات مبنی بر اعتصاب کارگران و بازنشستگان شرکت فولاد مبارکه اصفهان به قطع مستمری شان در روز جاری از سوی برخی منابع خبری منتشر شده است.

در این زمینه، امیر حسین نادری، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد مبارکه در گفتگو با خبرنگار ما هر گونه اعتصاب کارگری در مجتمع فولادسازی این شرکت را تکذیب کرد و گفت: تجمع امروز مقابل مجلس، مربوط به مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد بوده که نسبت به قطع مستمری خود از سوی این صندوق اعتراض کرده اند.

موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، وظیفه پرداخت مستمری به بیش از 70 هزار نفر از مستمری بگیران فولاد کشور را بر عهده دارد که به طور مستقیم تحت نظارت ایمیدرو وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت و کنترل می شود.

راهکار قانون گذار برای خروج از بن بست

کمبود وجوه صندوق بازنشستگی فولاد و ناتوانی آن از انجام تعهدات، پس از واگذاری شرکت های بزرگ فولاد سازی کشور از جمله فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان در بورس، باعث شده تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین نقدینگی این صندوق به درآمد شرکت هایی چنگ اندازد که با خصوصی سازی آنها در گذشته و انتقال مالکیت آنها به بخش خصوصی، هر گونه پرداخت خارج از اتفاق نظر سهامداران توجیه پذیر نبوده و باید برای عملکرد خود پاسخگو باشند.

گفتنی است قانون گذار برای تأمین کمبود وجوه صندوق بازنشستگی فولاد قبل از این با ایجاد تمهیداتی در بودجه سال های 89 و 90، برای تأدیه مطالبات و تعهدات به صندوق های بازنشستگی راهکارهایی اندیشیده بود.

طبق جز "ر" بند 7 قانون بودجه امسال، مجلس، دولت را موظف کرده که با ادغام موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد با سازمان تأمین اجتماعی، کسری صندوق مزبور را از محل واگذاری سهام شرکت های دولتی تأدیه کند.

اما این واگذاری با توجه به بالاتر بودن برآورد مبلغ واقعی تعهدات صندوق از پیش بینی های اولیه، هیچ گاه مورد پذیرش سازمان تأمین اجتماعی قرار نگرفت تا همچنان مسأله کسری 6 میلیارد تومانی این صندوق پا بر جا بماند.

صندوق باید داراییهای خود را واگذار کند

این در حالی است که موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد در سبد داراییهای خود، از سرمایه گذاری هایی همچون مالکیت 51 درصدی سهام شرکت توسعه معادن و فلزات برخوردار بوده که می تواند با استفاده از این ظرفیت و واگذاری آن، مستمری بازنشستگانی را که عمر خود را مصرف صنعت این کشور کرده اند، جبران نماید.

اخبار جدید از سنگ آهنی ها

گفتنی است گرچه کشمکش ایمیدرو و فعالان سنگ آهنی مبنی بر کمک به صندوق بازنشستگی کارکنان همچنان ادامه دارد اما تازه ترین اطلاعات دریافتی نشان می دهد سهامداران عمده شرکت های سنگ آهنی با درخواست از دولت برای برعهده گرفتن تأمین وجوه صندوق، خواستار منتفی شدن این موضوع هستند. امری که گویا با توافق های صورت گرفته در هفته های اخیر، منجر به کاهش 2 درصدی پیش بینی سود هر سهم سنگ آهنی های بورس در اطلاعات جدید ارسالی این شرکت ها به سامانه کدال شده است.

یک خیز بلند برای سودآوری

شایان ذکر است پیگیری ها از شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز نشان می دهد، این شرکت طی ماه های اخیر با اعزام گروه های فنی و ارایه تجارب در طرح فولاد هرمزگان، در اندک زمانی موفق به تولید بیش از 60 هزار تن اسلب فولادی شده که انتظار می رود تا پایان سال جاری این میزان با افزایش 5 برابری روبرو باشد.

این خبر خوشایندی برای فولاد مبارکه بوده چرا که سود آوری این شرکت را با توجه به تأمین مواد اولیه خود از طرح فولاد هرمزگان می تواند با رشد فزاینده ای همراه سازد.
تاريخ تنظيم: سه شنبه 22 آذر ماه 1390
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»