وضعیت کاربر: میهمان 
شما اینجا هستید : 

سر سخن

خصوصي‌سازي، پيشرفت تکنولوژي، آزادسازي  بازارهاي مالي ، گسترش نقش واسطه‌هاي مالي  و جريان انتقال مالکيت  به سوي نهادهاي سرمايه‌گذاري از جمله مهمترين تحولاتي است که بازار سرمايه به‌ عنوان زير مجموعه‌اي از اقتصاد، کشورها را متاثر ساخته است. اين تحولات همراه با تنوع ايجاد شده در شيوه‌هاي تامين مالي شرکت‌ها، تاثيرپذيري عملکرد و رشد، سبب گرديده است مفهوم حاکميت شرکتي و ابعاد گسترده آن بخش مهمي از مطالعات متخصصين و کارشناسان را به خود اختصاص دهد. طي بيش از يك دهة گذشته، حاكميت شركتي هم در كشورهاي پيشرفته و هم در كشورهاي داراي بازارهاي نوظهور مورد توجه زيادي قرار گرفته‌است.

نياز به حاکميت شرکتي از تعارض منافع شرکت‌کنندگان (ذينفعان) در ساختار شرکت  ناشي مي‌شود. اين تعارض منافع که همان مسئله نمايندگي  است، دو منبع اصلي دارد. اول اين‌که شرکت‌کنندگان مختلف، اهداف  و ترجيحات متفاوتي دارند. اطلاعات ناکافي از اعمال، دانش و ترجيحات ديگر شرکت‌کنندگان دومين دليل اين تعارض است. برل و مينز (1932) با بررسي جدا بودن مالکيت و مديريت شرکت به اين موضوع اشاره کردند. آن‌ها متذکر شدند که اين جداسازي، در غياب ساير مکانيزم‌ها و روش‌هاي حاکميت شرکتي، اين امکان را براي مديريت فراهم مي‌آورد که بر اساس منافع شخصي خودش  عمل کند، نه منافع سهام‌داران. (گيلان و استارکز  (2003))برای دریافت سومین بولتن آموزشی آرمان آتی (91.8.15) روی عکس زیر کلیک نمایید.


 نیاز به خدمات تخصصی در بازارهای توسعه یافته


یکی از مهمترین نقش‌های بازارهای مالی تخصیص بهینه سرمایه است. این نقش تاثیر بسزایی در بهره‌وری اقتصاد خواهد داشت. توسعه بازارهای مالی در بسیاری از کشورها با همین هدف صورت می‌گیرد. بازارهای توسعه یافته نیاز به خدمات تخصصی دارند. بدون حضور نهادهای مالی که خدمات تخصصی ارائه می‌دهند امکان توسعه بازار وجود نخواهد داشت. در حقیقت برای تخصیص بهتر منابع نیاز داریم که این منابع را از طریق بازارها (و یا نهادهای مالی) تخصیص دهیم و سرمایه‌گذاران هر کدام به تنهایی توان تشخیص کامل فرصت‌ها و تهدیدها را نخواهند داشت. از این روست که نهادهایی برای ارائه خدمات تخصصی تشکیل می‌شوند تا کار تجهیز منابع از طریق بازارها با سهولت بیشتری انجام شود.

یکی از مهمترین نهادها در بازارهای مالی جهان صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. این صندوق‌ها در حقیقت در حجم بزرگ به ارائه خدمت سبدگردانی مشغولند و از همین رو هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند و هم با ارائه تحلیل‌ها سعی در شناسایی فرصت‌ها و افزایش کارایی بازارهای مالی دارند. ضمنا چون درآمدشان به عملکردشان وابسته است تمام تلاش خود را می‌کنند تا خدمات بهتری ارائه کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع و وجوه را جمع کرده، آن‌ها را در دارایی‌های بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاران غیر حرفه های نیز ترجیح می‌دهند کار تجزیه و تحلیل اوراق بهادار را به این نهادها بسپارند. یکی از مهمترین دستاوردهای حضور این نهادها در بازارهای مالی افزایش دوره سرمایه‌گذاری و پرهیز از کوتاه مدت نگری است. البته که مسئله واگذاری مسئولیت، خود مشکلات عدیده‌ای از جنس مسئله نمایندگی ایجاد می‌کند. در تحقیقات اخیر به نقش این صندوق‌ها در ایجاد بحران‌ها و حباب‌های مالی اشاره شده است.

این نهادها چندی‌است در بازار سرمایه ایران هم به فعالیت مشغولند. این‌که این نهادها تا چه حدی به افزایش دوره سرمایه‌گذاری کمک کرده‌اند و خود از نگاه کوتاه مدت پرهیز داشته‌اند، آیا مسئله ریسک را مورد نظر قرار داده‌اند و یا تنها روی  بازدهی بیشتر تمرکز کرده‌اند، تاثیر این نهادها در کاهش هیجانات بازار چگونه بوده است و ... سوالاتی است که ذهن بازیگران بازار را مشغول کرده است.

در این شماره از نشریه آرمان آموز سعی کرده‌ایم برخی از مبانی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به بحث بگذاریم. البته که این موضوع جای بحث بسیار دارد و امیدواریم در آینده نیز چندین شماره از این نشریه را به این مسئله اختصاص دهیم.

 


برای دریافت دومین بولتن آموزشی آرمان آتی (91.7.15) روی عکس زیر کلیک نمایید.


پاسخ تشریحی سوالات آزمونهای بازار سرمایه-بولتن شماره دوم  آرمان آموز 


برای دریافت اولین بولتن آموزشی آرمان آتی (91.6.15) روی عکس زیر کلیک نمایید.
پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»